Qulturasłowa

Profil użytkownika: Qulturasłowa

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 2 dni temu
1 578
Przeczytanych
książek
1 579
Książek
w biblioteczce
1 560
Opinii
9 645
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 4 książki
Strony www:
Dziennikarka, copywriter, blogerka i czynna nauczycielka. Zakochana w słowie pisanym, dalekich podróżach i różnych smakach.

Opinie


Na półkach:

Mówi się, że jeden błąd często pociąga za sobą drugi, a próba ich ukrycia niesie za sobą jeszcze gorsze konsekwencje. Mówi się też, że raz złamane zasady wymuszają konieczność łamania następnych szczególnie, jeśli nie chcemy się przyznać. Niestety często jest tak, że w ten sposób spirala nieszczęścia się nakręca.
Brooke Sullivan jako nastolatka popełniła taki błąd, katastrofalny w swoich skutkach. Okłamała rodziców, że spędzi noc u swojej przyjaciółki, podczas gdy planowała go spędzić na imprezie ze swoim chłopakiem. Shane Nelson nie był kimś, kogo mogła przedstawić rodzicom jako kandydata na swojego partnera. Wychowywany przez samotną matkę, która z trudem wiązała koniec z końcem, mimo iż był gwiazdą szkolnej drużyny sportowej, to na pewno nie był kimś, kogo zamożni Sullivanowie chcieliby zaprosić do swojego domu. Dlatego Brooke spotykała się z nim potajemnie i dlatego posłużyła się kłamstwem, żeby móc spędzić z nim noc. Na imprezie miała być jeszcze jej przyjaciółka z chłopakiem oraz Tim, najlepszy przyjaciel, z dziewczyną którą zabrała jako jego towarzyszkę. Dobra zabawa wkrótce przerodziła się jednak w tragedię – trzy osoby na imprezie zostały zasztyletowane, a życie pozostałych zmieniło się bezpowrotnie. Przeżył Tim, który ocalił Brook życie, a którego ledwie uratowano, został bowiem ranny w brzuch. Przeżyła Brook, a także jej chłopak Shane, który … próbował ją zabić. Jej zeznania oraz zeznania Tima pogrążyły go, a w konsekwencji Shane otrzymał wyrok dożywocia i trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze.
Kiedy po dziesięciu latach Brook wraca do Raker, miasta w którym się wychowała, ma poczucie, że powrót ten oznacza nowy etap w jej życiu. Po śmierci rodziców, z którymi od lat się nie kontaktowała, odziedziczyła dom, a zawód pielęgniarki jest jej atutem. Tyle tylko, że na CV odpowiedziała tylko jedna placówka w okolicy – więzienie o zaostrzonym rygorze. To samo, w którym osadzony jest Shane Nelson. Brook nie ma jednak wyboru. Chodzi bowiem nie tylko o nią, ale również o syna, za którego jest odpowiedzialna. Syna, który jest owocem tej feralnej nocy dziesięć lat temu. Syna mordercy.
Brooke ma nadzieje, że zanim Shane trafi do gabinetu pielęgniarki, ona zdąży zmienić już pracę. Nie wie jednak, że mężczyzna wyjątkowo często potrzebuje opieki medycznej z powodu bójek. Sytuacja, w której się kobieta znajduje jest wyjątkowo problematyczna. Szczególnie, że Shane przeprasza ją za tę noc i próbuje wyjaśnić, że jest niewinny. Brooke, początkowo nie daje wiary jego słowom, ale zasiewają one ziarno wątpliwości w jej umyśle. Niewinność Shane`a oznaczałaby, że prawdziwym mordercą jest Tim, jej najlepszy przyjaciel. Mężczyzna z którym teraz, po powrocie do domu, zaczęła się spotykać.
Jak zakończy się ta opowieść? Niezależnie od tego, jaki scenariusz sobie ułożymy w myślach, to i tak damy się tej historii zaskoczyć. Freida McFadden, autorka książki „Skazany”, ma bowiem wyjątkowy talent do tworzenia wielowarstwowych historii, tak bardzo złożonych, że odkrycie prawdy zawsze jest wstrząsem, bowiem nie wskazują na właściwe rozwiązanie nawet najmniejsze przesłanki. Ta powieść, opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona, również nie jest wyjątkiem. Sięgnąć po nią powinni nie tylko miłośnicy pisarstwa autorki, ale również zwolennicy thrillerów psychologicznych, a także doskonale skonstruowanych powieści, gdzie plejada wyważonych postaci odsłania przed nami mechanizmy ludzkiego działania, w tym… nieprzewidywalność. Tym samym, to książka poważająca nasze zaufanie do swoich instynktów, do samego siebie i … do otaczających nas ludzi.

Mówi się, że jeden błąd często pociąga za sobą drugi, a próba ich ukrycia niesie za sobą jeszcze gorsze konsekwencje. Mówi się też, że raz złamane zasady wymuszają konieczność łamania następnych szczególnie, jeśli nie chcemy się przyznać. Niestety często jest tak, że w ten sposób spirala nieszczęścia się nakręca.
Brooke Sullivan jako nastolatka popełniła taki błąd,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Nie od dziś wiadomo, że na szczycie drabiny stoją ludzie, którzy praktycznie są bezkarni. Jeśli jeszcze dysponują przebiegłością, perspektywicznym myśleniem, są znakomitymi strategami, mogą wszystko. Co więcej, właściwie nie ma sposobu, by w przypadku ewentualnych zatargów z nimi wygrać bowiem dysponują zarówno znajomościami, majątkiem, jak i odpowiednimi „kwitami” na tych, którzy współpracować nie chcą, zasłaniając się moralnością czy przepisami prawa.
W jaki sposób zatem zatrzymać tę machinę zła? Czy można w ogóle mówić, że na świecie istnieje sprawiedliwość? Czy możemy ufać politykom? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź przyniesie książka pt. „Prokuratorka”, autorstwa Macieja Klimarczyka. Niestety, nie można liczyć, że po lekturze opublikowanej nakładem Wydawnictwa Literackiego książki wzrośnie nasze zaufanie do władzy. Przeciwnie, nawet na najmniejsze posunięcia polityków patrzeć będziemy jak na starannie zaplanowaną strategię działania. I niestety będziemy mieć rację…
Alicja Zakliczyńska, bydgoska prokuratorka, od szesnastu lat walcząca z przestępczością, nie ma złudzeń, że przestępstwa popełniają wyłącznie ludzie z dysfunkcyjnych środowisk. Mimo charakteru pracy wciąż jest jednak idealistką, wciąż wierzy w zasady, pewne reguły i w to, że prawda zwycięży, że sprawiedliwość zatriumfuje. A przynajmniej do chwili, kiedy zaczyna prowadzić sprawę Pawła Janickiego, syna wiceministra sprawiedliwości. Kiedy zostaje wezwana do niezwykłej sprawy – w biurze wiceministra zostają znalezione zwłoki kobiety – od razu ma przeczycie, że każde działanie służb jest kontrolowane, a nawet sterowane. Od początku też polityk, którego syn jest podejrzanym w sprawie, przedstawia narrację koncentrującą się na samobójstwie rozszerzonym niedokonanym, bowiem Pawła Janickiego udaje się uratować. Chłopak trafia na obserwacje do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje przyjaciółka Zakliczyńskiej, Dorota Drecka. Ona również dostrzega szereg nieprawidłowości, polegających na łamaniu procedur i odważnie o tym zaczyna mówić. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że ojciec polityk wspólnie z szefem Dreckiej próbują zrobić z podejrzanego osobę niepoczytalną. Drecka, lekarka solidnie wykonująca swoją pracę i zainteresowana realną pomocą chorym, nie może patrzeć na to mataczenie tym bardziej, że rodzina Janickich pojawiła się w jej życiu już wcześniej, pozostawiając za sobą ofiarę w postaci jej brata, do końca życia już niepełnosprawnego. Dlatego teraz jest zdeterminowana, by przeszkodzić Janickiemu i szefowi w knuciu spisków. Co więcej, jest gotowa zapłacić za to wysoką cenę.
Alicja Zakliczyńska również próbowała walczyć z wiatrakami i dostała za to solidne baty. Dyscyplinarne przeniesienie z Bydgoszczy do Pucka wystarczyło, by ostudzić jej zapał w docieraniu do prawdy. Tym bardziej, że jej nowy przełożony najwyraźniej postanowił ją całkowicie pogrążyć. Kobieta myśli nawet o zmianie pracy, bo już wie, że wejście w konflikt z systemem, którego jest się częścią, do niczego dobrego nie prowadzi...
Jak zakończy się ten niezwykle wciągający thriller? Czy Paweł Janicki poniesie odpowiedzialność za swoje czyny czy też, jako uznany za niepoczytalnego, wywinie się od karzącej ręki sprawiedliwości? W trakcie lektury czeka nas jeszcze wiele wątpliwości dotyczących prawdopodobnych wersji zdarzeń, ale i sporo emocji. Trudno bowiem ze spokojem czytać o kulisach władzy, daleko posuniętej manipulacji społeczeństwem, tworzeniu fałszywego wizerunku, mataczeniu, korupcji, a także o wspomnianej już bezkarności. Uświadamiamy sobie wówczas, jak daleko sięgają rządowe macki, a także jak bardzo ów rząd kojarzy się z przestępczością zorganizowaną. Jak się okazuje, jest tylko cienka granica pomiędzy sprawowaniem władzy, a przekonaniem o bezkarności i …dawno została ona przekroczona.

Nie od dziś wiadomo, że na szczycie drabiny stoją ludzie, którzy praktycznie są bezkarni. Jeśli jeszcze dysponują przebiegłością, perspektywicznym myśleniem, są znakomitymi strategami, mogą wszystko. Co więcej, właściwie nie ma sposobu, by w przypadku ewentualnych zatargów z nimi wygrać bowiem dysponują zarówno znajomościami, majątkiem, jak i odpowiednimi „kwitami” na tych,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Roli środowiska domowego, rodziny, nie sposób nie doceniać w procesie wychowania. To, w jakiej rodzinie wzrastamy, jakie wzorce dają nam rodzice, jakie postawy prezentują, wywiera na nas ogromny wpływ. Czy jednak ten wpływ rodziny jest na tyle silny, że może uczynić z człowieka potwora?
Olga Soboń nie miała szczęścia wychowywać się w kochającej rodzinie, ale też jej historia nie jest tak tragiczna, jak innych porzuconych czy odebranych rodzicom dzieci. Trafiła do domu dziecka i, co dziwne, nikt jej nie adoptował, choć zwykle jeśli chodzi o maluchy, jest duże zainteresowanie. Mimo iż w szkole była popychadłem, a wychowanie w bidulu stało się pretekstem do jej znieważania, to w domu dziecka trafiła na cudownych opiekunów, którzy stworzyli jej najlepsze w jej sytuacji środowisko do dorastania. Z kolei w szkole dostrzeżono jej talent językowy, kontynuowała zatem naukę na studiach lingwistycznych, zostając tłumaczką języka angielskiego i niemieckiego. Biorąc pod uwagę, że spotkała też cudownego człowieka, Maurycego, za którego wyszła za mąż, a wspólnie wybudowali nowoczesny pod Krakowem, można powiedzieć, że miała prawdziwe szczęście. Podobnie zresztą jak jej brat, który został odebrany rodzicom będąc już w fatalnym stanie fizycznym, ale adoptowali go ludzie, którzy stworzyli mu wspaniałe warunki do dorastania, a ich śmierć była potężnym ciosem. A przynajmniej Arek tak twierdzi… Maurycy, uznany anestezjolog, zgodził się, by chłopak z nimi zamieszkał, co więcej sam pilnował jego wykształcenia i chłopak, tak jak on, został lekarzem.
Pięć lat temu to wspaniale życie Olgi zawaliło się niczym domek z kart. Krakowem wstrząsnęła fala zaginięć – zniknęły cztery osoby, w różnym przedziale wiekowym, o różnym statusie materialnym, a jedyne co ich łączyło to fakt, że byli pacjentami tej samej kliniki. Tej, w której pracował Maurycy. Tylko jeden z zaginionych się odnalazł, choć lepiej by było dla żony Michała Malczyka, żeby nie wrócił. Stał się bowiem cieniem siebie, a z powodu długotrwałego niedotlenienia, nie miał władzy w kończynach, nie mówił, nie załatwiał się samodzielnie. Mimo iż nie wystosowano oficjalnego oskarżenia, podejrzenia padły na Maurycego. Tym bardziej, że mężczyzna zniknął.
Na Olgę wylała się fala nienawiści, odwrócili się od niej niemal wszyscy znajomi, wielokrotnie niszczono elewację jej domu, a na drzwiach pojawiły się niewybredne napisy. Teraz, po pięciu latach, kobieta doszła już do siebie psychicznie, choć nadal wiedzie samotne życie, pracując zdalnie i praktycznie nie opuszczając domu. Wciąż mieszka z bratem, który również prowadzi życie samotnika, skupiając się na pracy. Wszystko jednak wskazuje na to, że koszmar powraca, bowiem żona Malczyka otrzymuje kartkę z wiadomością: „Wróciłem”. Wiadomością napisaną ponoć przez Maurycego.
Czy to możliwe, że Maurycy żyje? Olga, która nigdy nie wątpiła w niewinność męża, zastanawia się, co tak naprawdę dzieje się w klinice. Czy to możliwe, czy winnym był innym lekarz? Czy dziwne zachowanie Arka wskazuje na to, że to on może stać za wszystkimi porwaniami? A może winną jest jej przyjaciółka, pielęgniarka, również tam pracująca? A może to przeszłość próbuje wymierzyć Oldze sprawiedliwość? Wszystkie te domysły będziemy mogli zweryfikować w trakcie lektury książki pt. „Pod dachem z mordercą”, autorstwa Klaudii Muniak. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona książka to wstrząsający obraz skrzywionej psychiki szalonego człowieka, stawiającego się ponad Bogiem. Jednocześnie zastanawiamy się, gdzie leżą granice nauki i prowadzimy rozważania nad etyką eksperymentalnych badań. A wszystko to równolegle z zagłębianiem się w fabułę książki, której długo nie możemy rozgryźć w naszym pragnieniu odkrycia prawdy. Konstrukcja książki, oddanie głosu nieznanemu sprawcy, kolejne podejrzane zachowania osób z otoczenia Olgi sprawiają, że nasze typy podejrzanych zmieniają się na bieżąco. Nic nas jednak nie przygotowuje na spektakularny finał! Na zakończenie, które sprawi, że długo podejrzanie będziemy patrzeć na działania lekarzy i … na ludzi których dobrze znamy.

Roli środowiska domowego, rodziny, nie sposób nie doceniać w procesie wychowania. To, w jakiej rodzinie wzrastamy, jakie wzorce dają nam rodzice, jakie postawy prezentują, wywiera na nas ogromny wpływ. Czy jednak ten wpływ rodziny jest na tyle silny, że może uczynić z człowieka potwora?
Olga Soboń nie miała szczęścia wychowywać się w kochającej rodzinie, ale też jej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Qulturasłowa

z ostatnich 3 m-cy
Qulturasłowa
2024-06-09 08:30:43
Qulturasłowa ocenił książkę Skazany na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-06-09 08:30:43
Qulturasłowa ocenił książkę Skazany na
8 / 10
i dodał opinię:

Mówi się, że jeden błąd często pociąga za sobą drugi, a próba ich ukrycia niesie za sobą jeszcze gorsze konsekwencje. Mówi się też, że raz złamane zasady wymuszają konieczność łamania następnych szczególnie, jeśli nie chcemy się przyznać. Niestety często jest tak, że w ten sposób spirala n...

Rozwiń Rozwiń
Skazany Freida McFadden
Średnia ocena:
7.8 / 10
106 ocen
Qulturasłowa
2024-06-06 21:50:07
Qulturasłowa ocenił książkę Prokuratorka na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-06-06 21:50:07
Qulturasłowa ocenił książkę Prokuratorka na
8 / 10
i dodał opinię:

Nie od dziś wiadomo, że na szczycie drabiny stoją ludzie, którzy praktycznie są bezkarni. Jeśli jeszcze dysponują przebiegłością, perspektywicznym myśleniem, są znakomitymi strategami, mogą wszystko. Co więcej, właściwie nie ma sposobu, by w przypadku ewentualnych zatargów z nimi wygrać bo...

Rozwiń Rozwiń
Prokuratorka Maciej Klimarczyk
Średnia ocena:
7.5 / 10
42 ocen
Qulturasłowa
2024-05-22 08:16:25
Qulturasłowa ocenił książkę Pod dachem z mordercą na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-22 08:16:25
Qulturasłowa ocenił książkę Pod dachem z mordercą na
8 / 10
i dodał opinię:

Roli środowiska domowego, rodziny, nie sposób nie doceniać w procesie wychowania. To, w jakiej rodzinie wzrastamy, jakie wzorce dają nam rodzice, jakie postawy prezentują, wywiera na nas ogromny wpływ. Czy jednak ten wpływ rodziny jest na tyle silny, że może uczynić z człowieka potwora?
Ol...

Rozwiń Rozwiń
Pod dachem z mordercą Klaudia Muniak
Średnia ocena:
7.9 / 10
126 ocen
Qulturasłowa
2024-05-21 12:03:20
Qulturasłowa ocenił książkę Niedaleko od jabłoni na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-21 12:03:20
Qulturasłowa ocenił książkę Niedaleko od jabłoni na
7 / 10
i dodał opinię:

Czy wiecie, czym jest złośliwy chichot losu? A może doświadczyliście go na własnej skórze? Jeśli tak, z pewnością wiecie, jak okrutny bywa los, jakie niespodzianki nam szykuje, jak mali i bezbronni jesteśmy wobec niego, o przygotowaniu na to, co nadchodzi nawet nie mówiąc. Czasami pewne rz...

Rozwiń Rozwiń
Niedaleko od jabłoni Krystyna Śmigielska
Średnia ocena:
7.8 / 10
18 ocen
Qulturasłowa
2024-05-16 22:11:39
Qulturasłowa ocenił książkę Wybacz. To dla twojego dobra na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-16 22:11:39
Qulturasłowa ocenił książkę Wybacz. To dla twojego dobra na
8 / 10
i dodał opinię:

Na ile możemy poznać drugiego człowieka? Na ile możemy powiedzieć, że znamy swojego męża czy partnera? Na ile możemy być pewne, że nigdy nas nie zawiedzie i nie skrzywdzi? Historia pokazuje, że wstępując w związek bardzo często pokazujemy drugiej osobie swoją „lepszą” stronę, bardzo wygład...

Rozwiń Rozwiń
Wybacz. To dla twojego dobra Bianca Iosivoni
Średnia ocena:
7.6 / 10
33 ocen
Qulturasłowa
2024-05-14 20:57:23
Qulturasłowa ocenił książkę Krzyżówki matematyczne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-05-14 20:57:23
Qulturasłowa ocenił książkę Krzyżówki matematyczne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym na
8 / 10
i dodał opinię:

Matematyka jest jedną z najstarszych i najważniejszych dziedzin nauki, a jej znaczeniu dla rozwoju ludzkości nie sposób zaprzeczyć. Nie bez przyczyny uważa się, że jest ona królową nauk, ponieważ stanowi fundament dla wielu innych dziedzin, takich jak fizyka, chemia, informatyka czy ekonom...

Rozwiń Rozwiń
Qulturasłowa
2024-05-12 11:16:20
Qulturasłowa ocenił książkę Na moście pożegnań na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-12 11:16:20
Qulturasłowa ocenił książkę Na moście pożegnań na
7 / 10
i dodał opinię:

Wojna to czas, kiedy wszystkie reguły, zasady a nawet wartości pozostają bez znaczenia. Wszystko ogranicza się tylko do tego, by przetrwać. To czas, gdy nasze zachowania nie powinny podlegać ocenie, bowiem nikt nie wie, jakich wyborów by dokonał, w obliczu wielkiego zła. Dla jednego nie m...

Rozwiń Rozwiń
Na moście pożegnań Katarzyna Majewska-Ziemba
Cykl: Saga kresowa (tom 2)
Średnia ocena:
8.7 / 10
30 ocen
Qulturasłowa
2024-05-10 21:34:41
Qulturasłowa ocenił książkę Twój genialny mózg na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-10 21:34:41
Qulturasłowa ocenił książkę Twój genialny mózg na
7 / 10
i dodał opinię:

Pierwsze wzmianki o mózgu pochodzą z papirusu Edwina Smitha, spisanego około 3 tys. lat przed naszą erą. Wspomniano w nim, że narząd pozwala chodzić tak, jak to przedstawiano w sztuce starożytnego Egiptu. Wieki później Hipokrates wnioskował o uznanie narządu za źródło wszystkich radości ...

Rozwiń Rozwiń
Twój genialny mózg Philip Bunting
Średnia ocena:
8.9 / 10
15 ocen
Qulturasłowa
2024-05-09 21:11:07
Qulturasłowa ocenił książkę Fallen Princess na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-09 21:11:07
Qulturasłowa ocenił książkę Fallen Princess na
7 / 10
i dodał opinię:

.Wyobrażasz sobie, że twoje życie rozpada się z dnia na dzień niczym domek z kart? Że wszystko, nad czym pracowałeś, do czego dążyłeś, a nawet to, co osiągnąłeś, okazuje się być nic nie warte? Że całe twoje dotychczasowe życie, plany i marzenia, były tylko mrzonką i tak naprawdę żadnego ce...

Rozwiń Rozwiń
Fallen Princess Mona Kasten
Cykl: Everfall Academy (tom 1)
Średnia ocena:
7.8 / 10
191 ocen
Qulturasłowa
2024-05-06 20:40:46
Qulturasłowa ocenił książkę Ci, którzy zostali na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-05-06 20:40:46
Qulturasłowa ocenił książkę Ci, którzy zostali na
6 / 10
i dodał opinię:

Porachunki gangów to temat niezwykle wdzięczny i krwawy, ale znacznie bardziej od polskiej rzeczywistości przemawiają do nas raczej mafijne struktury. Gangi, działające na znacznie mniejszą skalę, nie są tak zorganizowane ani nie przenikają w tak wielkim stopniu struktur rządowych. Dlatego...

Rozwiń Rozwiń
Ci, którzy zostali Hanna Greń
Średnia ocena:
7 / 10
140 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
1 578
książek
Średnio w roku
przeczytane
121
książek
Opinie były
pomocne
9 645
razy
W sumie
wystawione
1 572
oceny ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
8 418
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
55
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
4
książek [+ Dodaj]